Motywacja (a raczej jej brak) w leczeniu trądziku

Motywacja (a raczej jej brak) w leczeniu trądziku

Znasz to uczucie, gdy stosujesz jakiś lek lub sposób na trądzik, a zamiast poprawy jest tylko gorzej? Kiedy masz ochotę wyrzucić go do kosza, zamknąć się w pokoju i z niego nie wychodzić? O tym będzie dzisiejszy wpis – myślę, że dla wielu pomocny.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Z czego wynika częste pogorszenie po rozpoczęciu kuracji?
  • Jak wytrzymać pogorszenie cery?
  • Czy można mu jakoś zapobiec?
  • Dlaczego przerwanie kuracji to (zazwyczaj) nie najlepszy pomysł?

Pogorszenie po rozpoczęciu kuracji – z czego wynika?

W przypadku wielu lekarstw, najczęściej maksymalnie przez 4 tygodnie od rozpoczęcia ich stosowania może wystąpić nasilenie trądziku. Wynika to z tego, że na wierzch „wydostają się” pryszcze, które były ukryte pod skórą. Mówiąc prosto, lekarstwo „otwiera” Twoją skórę, żeby wszystko co się w niej nagromadziło mogło „wyjść”.

Jeśli zauważysz u siebie taki objaw, to bardzo dobrze! Oznacza to, że lek który przyjmujesz działa.

Jak wytrzymać pogorszenie cery?

Każdy z nas jest inny i w nieco inny sposób spojrzy na tę sytuację. Jedno jest natomiast wspólne – każdy czuje się gorzej z większą ilością pryszczy niż dotychczas. Wytrzymanie miesiąca z pogorszoną cerą może być dla wielu naprawdę ciężkie. Co zatem zrobić?

Pierwsza moja rada to otwarte przyznawanie się do tego przed bliskimi. Poczujesz się lepiej, gdy zrozumieją skąd taki wysyp. Przykładowa rozmowa:

Ty: Nie mam przypadkiem ostatnio więcej pryszczy niż zazwyczaj?
On/Ona: Możliwe
Ty: To dobrze! Stosuję od tygodnia nowy lek i jak na początku jest gorzej, to znaczy że faktycznie działa.
On/Ona: Ooo, no to super, trzymam kciuki za kurację!

Dla niektórych może wydać się to głupie – i rozumiem. Wiem jednak, że dla wielu z Was świadomość że druga osoba rozumie co się dzieje z Waszą cerą jest pocieszająca.

Drugą moją radą jest skupienie się na celu. A jest nim piękna, czysta cera. Masz dwie opcje – albo pocierpieć te kilka tygodni i potem cieszyć się z poprawy, albo wyrzucić lek do kosza i mieć wciąż cerę z pryszczami. Nie wiem jak Ty, ja wolałbym się pomęczyć, żeby za jakiś czas patrzeć w lustro z szerokim uśmiechem na twarzy :)

Trzecim sposobem na wytrzymanie pogorszenia cery jest zmniejszenie jego efektów, ale o tym poniżej.

Czy można zapobiec pogorszeniu się cery?

Oczywiście, że można. W tym celu przydadzą się przeróżne naturalne maseczki, zdrowa dieta (!) i zdrowy styl życia. To w jaki sposób żyjesz ma ogromny wpływ na to jak się czujesz i na stan Twojej cery. To nie moje słowa, tylko wielu naukowców z całego świata. Wiem, że często myśl o zmianie diety czy stylu życia przyprawia o dreszcze i od razu chce się przestać czytać dany artykuł. Miałem tak samo. Myślę jednak, że warto to rozważyć, by potem cieszyć się czystą cerą.

Krótki news – jeśli interesuje Cię temat i chcesz się dowiedzieć jak pozbyć się trądziku naturalnymi sposobami, to zachęcam do sprawdzenia mojego e-booka „SOS Trądzik„. Za uważne czytanie mam dla Ciebie rabat -10%. Po prostu przy składaniu zamówienia wpisz kod: czytamuwaznie

Dlaczego przerwanie kuracji to (zazwyczaj) nie najlepszy pomysł?

Przerywając kurację farmakologiczną bez konsultacji np. z lekarzem, ryzykujesz jeszcze większe pogorszenie się cery, lub pozostawienie jej w podobnym stanie. Z drugiej strony kontynuując ją, może być przez chwilę jeszcze gorzej, ale potem powinno być już tylko lepiej.

Jeśli jednak okaże się, że przez miesiąc od rozpoczęcia kuracji Twoja cera jest coraz gorsza (nie mówię tu o retinoidach, bo u nich ten okres to około 2-3 miesiące, niestety), to rozważ wizytę u sprawdzonego lekarza i zmianę lekarstwa na inne.

W dzisiejszym wpisie to tyle, dzięki za przeczytanie i życzę spokojnego września :)

Autor: | 2018-09-06T17:24:17+00:00 6 września, 2018|Poradniki|0 komentarzy

O autorze:

Michał Jabłoński
Wesoły 21-latek, którego celem jest pomóc jak największej ilości osób chorych na trądzik. Autor strony i e-booka o nazwie "SOS Trądzik", fan rozwoju osobistego i relacji międzyludzkich. W wolnym czasie czyta książki, gra w tenisa lub śpi :)

Zostaw komentarz