Cytryna na trądzik: 2 argumenty za i 3 przeciw

Cytryna na trądzik: 2 argumenty za i 3 przeciw

Cześć!

Jest to pierwszy wpis z serii mini-poradników, w których będę udzielał przeróżnych porad odpowiadających na pytanie jak pozbyć się trądziku. Wszystko oczywiście na podstawie badań naukowych i doświadczenia mojego, oraz czytelników. Moim celem jest, by pod koniec wpisu dać Ci pigułkę „nauka + doświadczenie”, którą będziesz mógł/mogła wdrożyć w życie wręcz natychmiastowo. Na samym dole wpisu zamieszczam bibliografię wraz z linkami do badań na których się opierałem. Zachęcam do weryfikowania i czytania – to dobra okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Dzisiaj na warsztat weźmiemy temat cytryna na trądzik. To co, zaczynamy? :)

Wpływ pH na skórę

Słowem wstępu i cytując Wikipedię, pH to „ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych”. Prościej mówiąc – im niższe pH, tym coś jest „kwaśniejsze”. Dla zobrazowania skali powiem, że sok cytrynowy ma pH 2.4, chemicznie czysta woda 7, a mydło między 9 a nawet 13. Naturalne pH skóry waha się między 3.5 a 5.5.

Obrazuje to bardzo dobrze badanie (1), w którym 120 osób z niewielkim lub średnio nasilonym trądzikiem zostało podzielonych na dwie grupy. Jedna z nich myła twarz dwa razy dziennie (rano i wieczorem) mydłem, a druga dwa razy dziennie syndetem. Badanie trwało cztery tygodnie, czyli stosunkowo krótko, ale jednocześnie na tyle długo, by móc stwierdzić jakąkolwiek korelację.

Co się okazało? Grupa stosująca mydło (pH 9-13) miała po czterech tygodniach jeszcze gorszy trądzik (liczba pryszczy zwiększyła się). Z kolei osoby stosujące syndet (pH 5-8) zauważyły poprawę stanu swojej cery średnio o około 22%.

W swoim artykule (2) bazującym na wielu badaniach naukowych, H. Ch. Korting wraz z O. Braun-Falco zauważyli, że in vitro Propionibacterium acnes (czyli bakteria wywołująca trądzik) bardzo dobrze rozmnaża się przy pH między 6 a 6.5, natomiast bardzo słabo rozmnaża się przy pH niższym niż 6.

Jakie wnioski odnośnie pH?

Wspominałem, że naturalne pH skóry waha się między 3.5 a 5,5. Wiemy już, że gdy pH skóry zostanie zaburzone i wzrośnie powyżej 6, to będzie świetna okazja dla Propionibacterium acnes do rozmnażania się. Całkiem logiczne wydaje się więc, że warto dbać o odpowiednie pH skóry i nie używać produktów mogących je zwiększyć (np. mydło). Wszystko super, tylko że…

…co ma pH do cytryny?

No właśnie, skupiliśmy się na wpływie pH na trądzik, ale omówiliśmy tylko zawyżone pH. A jak wygląda sprawa, gdy nakładamy sok z cytryny (pH 2.4) na skórę? Co daje cytryna na trądzik? Czy pH nie jest wtedy za niskie?

Zaburzenie naturalnego pH skóry może prowadzić do podrażnień i wrażliwości. Jedno badanie (3) porównywało efektywność kwasu salicylowego o różnym pH oraz ewentualne spowodowane tym podrażnienie. Okazało się, że kwas salicylowy o pH 3.3 powodował prawie 6 razy większe podrażnienie od tego o pH równym 6.9. Dodatkowo kwas salicylowy o niskim pH bardziej zwiększał zaczerwienienie skóry oraz powodował większą utratę wody. Jest to wynik zaburzenia naturalnego pH skóry, które co prawda waha się między 3.5 a 5.5, ale rzadko kiedy przyjmuje skrajne wartości.

Cytryna na trądzik – 2 argumenty za

 1. Cytryna zawiera witaminę C, która jest antyoksydantem i bardzo dobrze sprawdza się w walce z trądzikiem. Sporo o tym pisałem w książce i zacytowałem badania z których wynika, że antyoksydanty są równie skuteczne w walce z trądzikiem co popularne składniki w lekach na trądzik (np. nadtlenek benzoilu).
 2. Sok z cytryny zawiera kwas cytrynowy, czyli hydrokwas w stężeniu od 8 do 10%. Jest to odpowiednie stężenie do peelingu chemicznego, a co za tym idzie – do złuszczania naskórka i poprawy kolorytu cery.

3 argumenty przeciw stosowaniu cytryny na trądzik

 1. Wspomniana wyżej witamina C niewątpliwie jest świetna na pryszcze, ale… w większym stężeniu. W badaniach nad wpływem witaminy C na trądzik wykorzystuje się stężenie 5%. Z kolei sok z cytryny zawiera jej zaledwie 0.03% (8), co odbiera jej największą zaletę.
 2. Jak już wspominałem, sok z cytryny zaburza naturalne pH skóry, co bezpośrednio wiąże się z podrażnieniem i wrażliwością. Szczególnie mocno odczują to osoby z cerą wrażliwą, u których styczność z cytryną może wywołać zaczerwienienie oraz pieczenie skóry.
 3. Cytryna może wywoływać fitofotodermatozę, zwaną „chorobą limonkową”. Objawami mogą być poparzenia, swędzenie zaczerwienienie oraz bąble (4). Dodatkowo cytryna zawiera limonen oraz cytral (5) (6). Są to związki chemiczne, na które kolejno 3% oraz 1-1,7% społeczeństwa jest uczulone (7). Szanse, że należysz do tej grupy są niewielkie, ale też nie na tyle małe, bym o tym nie wspomniał.

Co na to inni?

Pod koniec wspomnę jeszcze jak to wyglądało u części z Was, czytelników. Sok z cytryny często rozjaśniał skórę i wydawało się, że jest lepiej, ale po kilku dniach zazwyczaj twarz wyglądała jeszcze gorzej. Sam pamiętam, że skuszony wieloma artykułami o tym jaka to cytryna nie jest świetna na trądzik postanowiłem spróbować. Skończyło się to niestety sporym podrażnieniem, które musiałem ratować naturalnymi sposobami na nawilżanie.

Czy zatem cytryna na trądzik jest dobrym pomysłem?

Osobiście odradzałbym stosowanie cytryny na trądzik. O ile może chwilowo nieznacznie poprawić stan cery, to później trzeba się liczyć z nawrotem pryszczy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup naturalnego kosmetyku z witaminą C oraz skupienie się na antyoksydantach i ich znaczącej roli w poprawie cery.

Sok z cytryny sprawdzić może się jedynie, gdy trądziku już się pozbyliśmy i chcemy rozjaśnić przebarwienia po nim. Aczkolwiek w tym przypadku również sugeruję jego unikanie i użycie naturalnego produktu, który nie ma tylu efektów ubocznych co sama cytryna. Jeśli już jednak decydujesz się na użycie soku, to zalecam stosowanie go maksymalnie 2 razy w tygodniu i najlepiej wieczorem, aby uniknąć podrażnienia od słońca. Dodatkowo nie wolno wtedy nakładać na skórę żadnych silnych substancji przeznaczonych do walki z trądzikiem.

Zainteresowanych tematyką pozbycia się trądziku oraz naturalnymi sposobami na trądzik zachęcam do zapoznania się z e-bookiem „SOS Trądzik”. Obowiązuje zniżka w wysokości 23%, więc może być to dobra okazja do upolowania poradnika za naprawdę niewielką w porównaniu do efektów cenę.

A Wy próbowaliście cytrynę na trądzik? Działała, czy raczej przyniosła odwrotne do oczekiwanych efekty? Podzielcie się doświadczeniami! :)

 

Bibliografia

 1. Korting HC, Ponce-Pöschl E, Klövekorn W, Schmötzer G, Arens-Corell M, Braun-Falco O. The influence of the regular use of a soap or an acidic syndet bar on pre-acne. Infection 1995; 23: 89–93.
 2. Korting HC, Braun-Falco O. The effect of detergents on skin pH and its consequences. Clin Dermatol 1996; 14: 23–27.
 3. Bashir SJ1, Dreher F, Chew AL, Zhai H, Levin C, Stern R, Maibach HI. Cutaneous bioassay of salicylic acid as a keratolytic. 2005 Mar 23;292(1-2):187-94. Epub 2005 Jan 26.
 4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Fitofotodermatoza
 5. https://www.perkinelmer.com/PDFs/downloads/APP_Limonene_In_Citrus_Rinds_By_GCMS.pdf
 6. https://en.wikipedia.org/wiki/Citral
 7. https://www2.mst.dk/udgiv/publications/2006/87-7052-278-2/html/kap07_eng.htm
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662327/

 

Autor: | 2018-01-12T18:31:30+00:00 4 grudnia, 2017|Naturalne sposoby na trądzik|4 komentarzy

O autorze:

Michał Jabłoński
Wesoły 21-latek, którego celem jest pomóc jak największej ilości osób chorych na trądzik. Autor strony i e-booka o nazwie "SOS Trądzik", fan rozwoju osobistego i relacji międzyludzkich. W wolnym czasie czyta książki, gra w tenisa lub śpi :)

4 komentarzy

 1. Marek 26.01.2018 w 19:06 - Odpowiedz

  Ej ale bez kitu, korzystałem kiedyś z cytryny i faktycznie okropnie podrażniało. A ja myślałem, że to super xD

 2. Ada 14.12.2017 w 19:41 - Odpowiedz

  Bardzo dobry wpis, czekam na więcej i życzę większej popularności! :)

 3. marthflow 08.12.2017 w 12:44 - Odpowiedz

  Używałam cytryny bardzo często na noc (tzn. smarowałam nią twarz i rano przemywałam)… No i myślałam że robię super a co więcej robiłam to raz na dwa dni!! Dziwilam sie potem że jak to czemu mam czerwoną twarz, czemu jest taka podrażniona i czemu pryszcze są bardziej widoczne… Szkoda że nie trafiłam wtedy na ten wpis. Teraz już będę uważała, dziękuje

 4. Marcin 06.12.2017 w 11:35 - Odpowiedz

  Hej ! Dzięki za ten wpis. Konkretnie i ze sprawdzoną wiedzą, jak w książce :)

Zostaw komentarz